Atrakcje Turystyczne

Zamki i Pałace Warszawy

Warszawa to nie tylko dynamicznie rozwijająca się aglomeracja miejska, z przeszklonymi biurowcami, pałacem Kultury i Nauki, Stadionem Narodowym i Starówką. W mieście znajdziemy wiele zamków i pałaców, które odrestaurowane, przywodzą na myśl dawne czasy.

Zamek Królewski ( Plac Zamkowy 4)

zamek krolewski warszawaZamek Królewski to jeden z najczęściej odwiedzanych warszawskich zabytków, który jest jedną z wizytówek polskiej stolicy. Ta wybudowana w XV w. rezydencja mazowieckich książąt, po przeniesieniu stolicy z Warszawy do Krakowa stała się siedzibą polskich władz. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, a podczas II wojny światowej uległ praktycznie całkowitemu zburzeniu. W latach 1971 – 1988 r. został jednak odbudowany, z wykorzystaniem ocalałych fragmentów.

Zamek Królewski znajduje się na starówce (Plac Zamkowy 4). poza samym zamkiem i pięknymi wnętrzami, turyści mogą podziwiać w tamtejszym Muzeum obrazy Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie, a także dzieła Canaletta, który była nadwornym malarzem Piłsudskiego.

Jedynym nienaruszonym wojennymi działaniami elementem pałacu są Arkady Kubackiego, w których obecnie znajduje się stancja dworska.

Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2)

Zamek ujazdowski znajduje się (jak sama nazwa wskazuje) w Ujazdowie, najstarszej dzielnicy Warszawy. To tutaj znajdował się gród księcia mazowieckiego, z którego przeniesiono się na obecne Stare Miasto. Zamek Ujazdowski w obecnym kształcie został wybudowany w XVII w. i wielokrotnie przebudowywany. To tutaj mieszkała Anna Radziwiłłówna oraz znana ze sprawdzenia do Polski włoszczyzny – królowa Bona. Również i ten budynek mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, jednak udało się go odbudować. Obecnie w zamku mieści się Centrum Sztuki Współczesnej.

Pałac Prezydencki (ul. Krakowskie Przedmieście 48/50)

Budynek, który od 1994 r. jest siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powstał w XVII w. Początkowo była to rezydencja hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Kolejnymi właścicielami byli Jerzy Sebastian Lubomirski a następnie Radziwiłłowie. W 1818 r. budynek został siedzibą Namiestnika Królestwa Polskiego. Wiek później pełnił już rolę siedziby rządu i polskich władz. Podczas II wojny światowej mieściło się tutaj luksusowe kasyno i hotel, a po wojnie swoją siedzibę miała tutaj Rada Ministrów. Z czasem budynek zaczął pełnić funkcje reprezentacyjne, aż do 1994.

C.D.N

[Głosów:1    Średnia:5/5]